Nem nyugszik a német külügyminiszter, újabb szankciókat vezetne be Oroszországgal szemben

Johann Wadephul reményét fejezte ki, hogy az intézkedések súlya rábírja majd az orosz államfőt arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljön.

Az EU több milliárdos katonai segélyt akart küldeni Kijevnek, de a tagországok megosztottak a tervvel kapcsolatban.
A Politico arról ír: szétestek az EU tervei Ukrajna további nagymértékű támogatása kapcsán. Az Unió több milliárd eurónyi katonai segélyt és lőszert küldött volna Kijevnek, de a tagállamok megosztottak a tervvel kapcsolatban.
A lap szerint Kaja Kallasnak, az EU külügyi főtárgyalójának nagy reményei voltak, hogy 40 milliárd eurónyi támogatást szervezzen Ukrajna számára.
De a csütörtöki EU-csúcsra a terv szétesett
– nem véglegesen, de drámaian visszafogták az eredeti ambíciókhoz képest.
A probléma akkor kezdődött, amikor Kallas nem tudott előzetesen támogatást szerezni a legnagyobb hatalmaktól. A magyar vétó után Kallas a többieket próbálta meggyőzni, hogy 40 milliárd eurónyi támogatást állítson össze. De Ukrajna támogatottsága drámaian különbözik az EU egyes tagországaiban. A déli országok, távol Oroszországtól nem annyira lelkesek, szemben az északiakkal. De Franciaország, az EU legnagyobb katonai hatalma is visszafogottan reagált.
Kallas végül szerdán csak kétmillió lőszer küldésének támogatását kérte a külügy- és védelmi miniszterektől, 5 milliárd euró értékben. Ez a lőszermennyiség szerinte elérhető a piacon és 2025-ben leszállítható Ukrajnának.
Az észt politikust megtámogatta Volodimir Zelenszkij is, aki videóüzenetben közölte: nagyon értékelné Európa támogatását legalább 5 milliárd euró értékben, amint csak lehet.
De Kallas újabb, szerényebb terve is zátonyra futott,
miután a francia, olasz és szlovák nagykövetek azt közölték, hogy tervei csak önkéntes alapon működjenek, nem kötelező jelleggel a tagországok részéről.
A Politicónak azonban kritikus hangok is megszólaltak, melyek szerint Kallas nem tett meg mindent, hogy összhangba kerüljön a vezető uniós hatalmakkal, és úgy várt el egységet, hogy azt előzetesen nem egyeztette le a szereplőkkel.
Az uniós csúcs végeredménye egy végül magyar támogatás nélkül elfogadott, 26 tagország által aláírt dokumentum lett, amely megerősítette, hogy rendületlenül folytatják Ukrajna függetlenségének, szuverenitásának és területi integritásának támogatását.
Fotón: Kaja Kallas (Ting Shen / AFP)